Kreatyna

to jeden z suplementów, który został poddany najlicznieszym badaniom nad wpływem suplementów na organizm ludzki. W wyniku różnych badań prowadzonych, właściwie od momentu odkrycia kreatyny w 1832 roku, przez wielu naukowców i zespołów z instytutów badawczych, zaobserwowano wiele pozytywnych reakcji ustroju ludzkiego na działanie kreatyny. W latach 90-tych XX wieku skoncentrowano się na kwestii suplementacji kreatyną w sporcie wyczynowym i właśnie w tym czasie kreatyna zyskała opinie substancji ergogenicznej, która ma znaczący wpływ na zwiększenie wyników sportowych oraz możliwość zwiększenia beztłuszczowej masy ciała.

Jak działa kreatyna?

Trening siłowy i suplementacja kreatyną wpływa na stymulację przysadki mózgowej i jej działanie wydzielnicze. Większa aktywność przysadki powoduje zwiększenie stężenia IGF-1 – czynnika wzrostu, dzięki któremu mięśnie zwiększają swój przekrój poprzeczny (rosną) oraz zwiększają swoje możliwości fizyczne (siłę, wytrzymałość, szybkość)

Kiedy stosować kreatynę?

Właściwie nie ma przeciwwskazań, żeby kreatynę stosować od samego początku, ale wspomaganie organizmu od samego początku powoduje, że ciężko jest ocenić prawdziwą reakcję organizmu na wysiłek, a to czy potrafimy słuchać naszego ciała jest chyba najtrudniejszą sztuką. Tak więc kreatyna powinna byś stosowana przez osoby regularnie już ćwiczące. Na początku przygody ze sportem, kiedy dopiero wdrażamy się do reżymu treningowego, suplementacja kreatyną nie ma większego sensu.

W jakich sportach stosować kreatynę?

Ze względu na swoje właściwości najlepsze efekty (wizualne - wielkość mięśnia i związane z parametrami fizycznymi – siła, szybkość) suplementacji kreatyną obserwuje się w sportach siłowych i siłowo szybkościowych. Kreatyna jednak jest stosowana również w sportach o charakterze siłowo wytrzymałościowym i wytrzymałościowym w okresach treningu ukierunkowanego na ogólny rozwój siły.

Jak stosować kreatynę?

Coraz nowsze, doskonalsze formy kreatyny sprawiają, że suplementacja kreatyną jest bezpieczna. Wiele badań wskazuje, że w dawkach 3 g może być stosowana w sposób ciągły. Jednak kreatyna jest suplementem, do którego nasz organizm się przyzwyczaja i z czasem nie reaguje z taką dynamiką jak na początku. Również ze względu na możliwość redukcji kreatyny w organizmie do bezużytecznej kreatyniny, która obciąża pracę nerek, rozsądne wydaje się suplementowanie kreatyny w cyklach -1:1- np. 30 dni i 30 dni przerwy. Większość producentów zaleca właśnie cykliczne stosowanie kreatyny.

Jakie są rodzaje kreatyny?

W wyniku wieloletnich badań nad kreatyną opracowano technologie łączenia  kreatyny z innymi cząsteczkami. Dzięki temu powstały takie jej odmiany jak: kreatyna buforowana (alkaliczna), jabłczan, cytrynian, fosforan, azotan, ester etylowy, chlorowodorek, chelat magnezowy, alfaketoglutaran, orotan, glukonian, pyruvat. Każda z tych kreatyn ma troszeczkę inne właściwości biochemiczne, różną dynamikę wchłaniania. Pojawiły się więc również stacki kreatynowe, łączące w jednym preparacie wiele form kreatyny oraz składniki zwiększające ich absorpcję np. aminokwasy, węglowodany, aktywatory metaboliczne.

Kiedy stosować kreatynę?

Kreatyna bardzo dobrze współdziała z insuliną i dlatego optymalizacja suplementacji powinna uwzględniać te okresy, w których nasz organizm produkuje większą ilość tego hormonu. Zwiększona ilość insuliny występuje w naszym organizmie po posiłkach (insulina odgrywa bardzo ważną role w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy zawartych w pożywieniu) i dlatego jest to dobry moment na przyjęcie dawki kreatyny.

Natomiast przyjęcie kreatyny bezpośrednio po treningu nie jest dobrym rozwiązaniem bo w wyniku wysiłku poziom insuliny spada. Można użyć tu jednak pewnego mechanizmu. Bezpośrednio po treningu przyjąć dawkę węglowodanów lub gainera (jako uzupełnienie energii), reakcją organizmu na zwiększoną ilość węglowodanów będzie wyrzut insuliny i wtedy przyjąć dawkę kreatyny. I to ma sens.

Warto wspomnieć, że kreatyna może na niektóre osoby działać pobudzająco i dlatego raczej należy unikać przyjmowania kreatyny po kolacji.

Z czym połączyć kreatynę?

Zaobserwowano, że wchłanialność kreatyny rośnie w obecności nośników cząsteczek kreatyny – węglowodanów i białek. Warto więc stosować w trakcie treningu odpowiednio zbilansowane diety lub preparaty węglowodanowebiałkowe lub węglowodanowo - białkowe (gainery)

CM3 250 g TREC CM3 250 g TREC
Producent: TREC NUTRITION
Cena:

87,52 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Creatine Xplode 500 g OLIMP Creatine Xplode 500 g OLIMP
Producent: OLIMP
Cena:

113,90 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
S.A.W. 200 g TREC S.A.W. 200 g TREC
Producent: TREC NUTRITION
Cena:

68,57 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
TREC S.A.W. 400 g TREC S.A.W. 400 g
Producent: TREC NUTRITION
Cena:

113,18 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl