Produkt dnia
SCITEC 100% Whey Protein Professional 2350 g
SCITEC 100% Whey Protein Professional 2350 g

187,00 zł

Cena regularna: 264,53 zł

Najniższa cena: 264,53 zł
Protein 80 PLUS 500 g WEIDER
Protein 80 PLUS 500 g WEIDER

127,00 zł

X-Treme Energy Bar 65 g INKOSPOR
X-Treme Energy Bar 65 g INKOSPOR

8,73 zł

Cena regularna: 9,70 zł

Najniższa cena: 8,17 zł
Energy Bar X-Treme 24x 65 g INKOSPOR
Energy Bar X-Treme 24x 65 g INKOSPOR

188,57 zł

Cena regularna: 209,52 zł

Najniższa cena: 192,00 zł
szt.
Pure Creatine 600 g WEIDER
Pure Creatine 600 g WEIDER

172,00 zł

szt.
Fruity Isolate 908 g WEIDER
Fruity Isolate 908 g WEIDER

224,76 zł

Premium EAA Zero 325 g
Premium EAA Zero 325 g

95,00 zł

Creakong CX8 249g PVL Mutant
Creakong CX8 249g PVL Mutant

114,73 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Trening interwałowy (H.I.I.T)

Teoria i praktyka treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) istnieje już od kilku lat. Został opracowany z myślą o sportowcach wyczynowych, założeniem była redukcja wielkości obciążeń przy zachowaniu efektywności. Obecnie ten rodzaj treningu osiąga nowy poziom popularności dzięki wzrostowi zainteresowania sportami, które wymagają optymalnej masy, doskonałej wytrzymałości i wydolności sercowo-naczyniowej, takich jak crossfit, sporty walki, gry survivalowe i kursy przetrwania. Równie często, w różnych postaciach stosowany jest w czasach koronawirusa.

BUDOWA TRENINGU H.I.I.T.

Podstawowa przesłanka H.I.I.T. polega na połączeniu krótkich serii kardio o wysokiej intensywności i maksymalnej mocy z krótkimi okresami odpoczynku w powtarzanych cyklach. Takie połączenie stanowi główną jego zaletę - czas treningu jest krótszy niż trening konwencjonalny.

Jednocześnie wiele niezależnie prowadzonych badań wykazało, że H.I.I.T. daje lepsze wyniki niż inne formy ćwiczeń kardio. Redukcja tkanki tłuszczowej, wzrost beztłuszczowej masy, pozytywna reakcja hormonalna oraz wzrost parametrów wydolności tlenowej i beztlenowej organizmu, wszystko to sprawia, że H.I.I.T. wydaje się być bardziej wydajnym i efektywnym sposobem ćwiczeń.

Istnieją różne metody H.I.I.T. (np: Tabata, AMRAP, German Body Comp), ale wszystkie mają wspólne cechy.

Wymagają okresu rozgrzewki przed, a następnie okresu uspokojenia organizmu po. Czas „odpoczynku” nie jest zwykłą bezczynnością, jak między seriami podnoszenia ciężarów, ale po prostu skaluje intensywność cardio do punktu, w którym organizm dochodzi do siebie po interwałach wysokiej intensywności i jest gotowy na następny interwał.

Większość form treningu H.I.I.T wymaga około 8 powtórzeń cyklu podczas jednej sesji treningowej, chociaż można to dostosować do indywidualnych preferencji lub poziomu sprawności.

Oto kilka z nich:

Jedna z bardziej intensywnych to Tabata (nazwaną na cześć japońskiego profesora Izumi Tabaty). Jest to 20 sekund intensywnego wysiłku, po którym następuje 10 sekund odpoczynku, a cykl powtarza się 8 razy z rzędu.

Metoda Gibala (nazwana na cześć badacza, który ją opracował) polega na 3-minutowym rozgrzewce, 60 sekundach ćwiczeń przy maksymalnym wysiłku, a następnie 75 sekundach odpoczynku. Wykonuje się 8 do 12 cykli.

Metoda Timmonsa obejmuje 2 minuty umiarkowanego wysiłku, a następnie 20 sekundowy impuls maksymalnego wysiłku, powtarzany w 3 seriach.

Metoda Peak Fitness -  30 sekund maksymalnego wysiłku, a następnie 90 sekundami odpoczynku. Podobnie jak w przypadku większości metod, powtarza się to 8 razy.

Metoda Fartlek opracowana w Szwecji stanowi hybrydę między treningiem konwencjonalnym, ciągłym i interwałowym. Po okresie rozgrzewki ćwiczący wykonuje ciągły trening kardio, ale poziom intensywności zmienia się podczas treningu. W przypadku Fartlek nie ma prawdziwego okresu „odpoczynku”.  Trening kardio jest realizowany z ciągłym natężeniem, w którym ćwiczący wykonuje "uderzenia" maksymalnego wysiłku. Metoda Fartlek jest jedną z bardziej obciążających fizycznie, ale daje również najlepsze wyniki. Warto wspomnieć, że warianty metody Fartlek są częścią programu treningowego US Corp.

Firmy oferujące suplementy początkowo opracowały produkty przedtreningowe, aby pomóc kulturystom zwiększyć poziom obciążenia na siłowni, ale większość tych preparatów, opracowanych na potrzeby produkcji energii i tlenku azotu, bardzo dobrze wpasowuje się w trening H.I.I.T.

Kilka ograniczeń związanych z treningiem H.I.I.T.

Ponieważ trening ten to z powtarzane cyklami maksymalnego lub submaksymalnego wysiłku, może on nie być odpowiednią formą dla osób starszych, osób prowadzących siedzący tryb życia (przynajmniej w fazie treningu początkowego), osób z niskim poziomem formy fizycznej. 

Trzeba także pamiętać, że może nie być najlepszym programem dla osób początkujących.

Natomiast dla osób z chorobami układu krążenia, zagrożonych zawałem serca lub udarem mózgu taki rodzaj treningu trzeba absolutnie wykluczyć.

Trening H.I.I.T może pomóc osiągnąć wyższy poziom sportowej formy, ale musisz już być w dobrej formie!

Ten trening przeznaczony jest dla doświadczonych trenerów, osób już systematycznie trenujących w dłuższym okresie czasu.

W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem programu treningu H.I.I.T.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl