Produkt dnia
Protein 80 PLUS 500 g WEIDER
Protein 80 PLUS 500 g WEIDER

127,00 zł

Pure Creatine 600 g WEIDER
Pure Creatine 600 g WEIDER

172,00 zł

szt.
Fruity Isolate 908 g WEIDER
Fruity Isolate 908 g WEIDER

224,76 zł

Premium EAA Zero 325 g
Premium EAA Zero 325 g

95,00 zł

Creakong CX8 249g PVL Mutant
Creakong CX8 249g PVL Mutant

114,73 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Węglowodany

Podstawą energetycznego zabezpieczenia treningu zawodnika są odżywki węglowodanowe. Mają za zadanie uzupełnienie i odbudowę poziomu glikogenu w organizmie. Węglowodany to bardzo ważny substrat, który stanowi źródło energii dla komórek mięśniowych, dlatego jego prawidłowy poziom jest bardzo ważny w czasie intensywnego lub długiego wysiłku.

Dzięki przestrzeganiu zasad żywienia w momencie, gdy trwa biomechaniczna odnowa ustroju, można uzyskać poziom zapasów węglowodanowych wyższy niż przed treningiem - zjawisko superkompensacji.

Wykorzystanie odżywek węglowodanowych oraz uzupełnienie elektrolitów w diecie sportowców pozwala na stopniową odbudowę rezerw energetycznych po intensywnym wysiłku fizycznym.

Produkty węglowodanowe dostępne są w ofercie w różnych typach opakowań i gramaturach, najczęściej w postaci proszkowych koncentratów, przeznaczonych do rozcieńczenia w płynie. Poszczególne rodzaje odżywek węglowodanowych można zakupić w jednym z wielu dostępnych smaków bądź w wersji neutralnej smakowo.

Niektóre z preparatów poza wysoką zawartością węglowodanów posiadają także dodatkowo witaminy i minerały, uzupełniając ich braki, występujące w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego. Preparaty mogą być stosowane zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Jednak zanim udasz się na zakupy warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tego rodzaju odżywek.

Czym dokładnie są węglowodany?

Zgodnie z definicją są to chemiczne związki organiczne, które można podzielić na trzy grupy, należą do nich:

  1. Monosacharydy są to cukry proste, które dobrze rozpuszczają się w wodzie, a także łatwo się katalizują. Należy także zaznaczyć, że nie ulegają one hydrolizie.
  2. Oligosacharydy są to najogólniej mówiąc dwucukry, jak np. sacharoza.
  3. Polisacharydy to cukry złożone – tak zwane wielocukry, jak np. skrobia, glikogen itp. Uznawane są one za materiał budulcowy i zapasowy organizmów.

Działanie

Odżywki węglowodanowe będą szczególnie przydatne dla osób, które wykonują intensywny wysiłek fizyczny, ponieważ podczas jego trwania organizm czerpie energię w większości z glukozy. Jeśli będzie jej za mało, to w trakcie wysiłku prawdopodobnie stracisz siły do dalszego wykonywania ćwiczeń, a raczej każdy miłośnik sportu wolałby tego uniknąć.

Co więcej po zakończeniu ćwiczeń organizm musi odbudować brakujący i utracony w wyniku wysiłku glikogen w nadmiarze, jednak, żeby mógł to zrobić będzie potrzebował węglowodanów. Duże znaczenie ma również to, aby były one łatwo przyswajalne, dlatego doskonale sprawdzą się odżywki węglowodanowe.

Jak stosować takie produkty?

Wiele osób obawia się czy odżywki będą szybko i dobrze wchłaniane przez organizm. Jednak rozwiać ich wątpliwości powinien fakt, że tego typu produkty maja absolutne pierwszeństwo w procesach regeneracyjnych, muszą się szybko przyswajać, żeby organizm miał szansę szybko odbudować ilość utraconego w wyniku wysiłku glikogenu. Nie bez powodu produkty te najczęściej aplikuje się w formie płynnej.

Rozcieńczenie takiego preparatu w wodzie sprawia, że od razu po wypiciu może być on absorbowany przez zmęczone mięśnie i rozprowadzany po całym organizmie.

Co zawiera taka odżywka?

Wiele osób boi się stosowania tego typu substancji, ponieważ nie zawsze wiedzą one, co powinno znajdować się w jej składzie tak, aby mieć pewność, że substancja ta będzie dobra dla ich organizmu.

Odżywki węglowodanowe rzeczywiście będą miały różny skład jednak najważniejszym składnikiem, który będzie występował w większości z nich jest połączenie oligo i polisacharydów, które razem tworzą maltodekstrynę. Rozkład tej substancji na mniejsze cząsteczki działa przyspieszająco na proces wchłaniania, w wyniku czego uzyskuje się energię.

Kolejnymi charakterystycznymi dla tego typu produktu składnikami są substancje mające wpływ na jeszcze większe zwiększenie efektywności treningu. Należą do nich tauryna i arginina, ale również kwas HCA oraz glukuronolakton.

Zalety

Na początku należy zwrócić uwagę na to, że tego typu odżywki węglowodanowe można stosować na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich dotyczy stosowania tego typu produktów po zakończeniu wykonywanego wysiłku, natomiast drugi wskazuje, że spożywanie ich powinno odbywać się w trakcie jego trwania.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie odżywki po zakończeniu treningu wpłynie ona pozytywnie na regenerację mięśni, polepszy jakość oraz szybkość transportu substancji antykatabolicznych do mięśni, a także pozytywnie wpłynie na zwiększenie poziomu glikogenu.

Natomiast stosowanie tego typu odżywki w trakcie wysiłku umożliwi szybkie uzupełnienie glikogenu, a co za tym idzie zmniejszy poziom zmęczenia i pozwoli na większy wysiłek. W przypadku osób praktykujących wysiłek długotrwały odżywka węglowodanowa pozwoli utrzymać stabilny poziom cukru oraz właściwą ich dystrybucję do pracujących mięśni.

Zaletą tego typu substancji jest również fakt, że można kupić je w różnych wersjach smakowych, dzięki czemu ich jedzenie nie będzie monotonne. Do wyboru masz odżywki o smakach takich, jak: truskawka, ananas, cytryna, brzoskwinia, pomarańcz.

Jak widać są to produkty, które mają pozytywny wpływ na organizm, szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie.

Podsumowanie

Jak widać tego typu produkty mogą nieść szereg korzyści dla organizmu oraz zmęczonych wysiłkiem mięśni. Należy jednak pamiętać, że ogromne znaczenie ma ich prawidłowe stosowanie i dobór odpowiedniego produktu.

Carbo PLUS 1000 g UNIVERSAL Carbo PLUS 1000 g UNIVERSAL
Producent: UNIVERSAL
Cena:

82,44 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
Carbo Pure X-Treme 2x 1,1kg INKOSPOR Carbo Pure X-Treme 2x 1,1kg INKOSPOR
Producent: INKOSPOR
Cena:

125,92 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
CarboMAX 1000g CarboMAX 1000g
Producent: ACTIVLAB
Cena:

21,07 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Carborade 1000 g FA Carborade 1000 g FA
Cena:

28,21 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Vitargo 1050 g TREC Vitargo 1050 g TREC
Producent: TREC NUTRITION
Cena:

83,07 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Vitargo CARBLOADER 2000 g Vitargo CARBLOADER 2000 g
Producent: VITARGO
Cena:

166,95 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
X-Treme Carbo Pure - 1,1kg INKOSPOR X-Treme Carbo Pure - 1,1kg INKOSPOR
Producent: INKOSPOR
Cena:

69,95 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl